Dzisiaj każdy z nas może zrobić zdjęcie dosłownie w każdym momencie. Większość osób, które znamy posiada tradycyjny aparat cyfrowy, a nawet jeżeli nie – ma aparat w swoim smartfonie. Historia fotografii jest długa i bogata, ale robienie zdjęć nigdy wcześniej nie było tak proste jak teraz.

fotografia produktowa 360

Zanim się zaczęło

Fotografia nie została wynaleziona ot tak, w jednym konkretnym momencie czasu. Na jej powstanie złożyło się kilka bardzo ważnych odkryć i wynalazków. Pierwszym krokiem w tym kierunku było powstanie camera obscura – przyrządu optycznego, dzięki któremu można uzyskać rzeczywisty (obrócony i pomniejszony) obraz. Narzędzie to opisane zostało przez Ibn al-Hajsama już w X wieku. Następnym ważnym dla fotografii wydarzeniem było odkrycie przez Alberta Wielkiego azotanu srebra w XII w., a trzy wieki później Georges Fabricius wynalazł chlorek srebra. Chlorek srebra jest związkiem, który rozkłada się pod wpływem światła lub ogrzewania, a przez to nadaje się doskonale do wytwarzania wykorzystywanych w fotografii emulsji światłoczułych.

Innymi postaciami znanymi ze swojego wkładu w rozwój fotografii był Daniel Barbaro i Wilhelm Homberg. Daniel Barbaro w 1568 roku opisał przysłonę, czyli część obiektywu odpowiedzialną za regulację ilości światła wpadającego przez soczewki. Regulacja ta związana jest z głębią ostrości otrzymywanego obrazu. 126 lat po Barbaro (1694) Wilhelm Homberg opisał efekt fotochemiczny, czyli chemiczną reakcję zachodzącą pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego.

Fotografia produktowa 360

Pierwsze fotografie

Pierwszym prawdziwym fotografem w historii został Joseph Nicephorea, który w 1826 roku wykonał zdjęcie z dachu swojego domu w Burgundii. Zdjęcie udało się dzięki bitumenowi – minerałowi pochodzącemu ze skał bitumicznych oraz węgli kopalnych. Zakłada się, że wykonanie pierwszej fotografii musiało trwać minimum 8 godzin, chociaż niewykluczone, że proces ten trwał dużo dłużej.

Pierwsze zdjęcie postaci zostało wykonane dość przypadkowo w roku 1838 lub 1839. Fotografia miała przedstawiać paryski bulwar du Temple, ale z powodu długiego czas naświetlania niemożliwe było uchwycenie poruszających się po nim przechodniów. Udało się jednak uchwycić na zdjęciu mężczyznę polerującego buty.

fotografia produktowa 360

Fotografia dzisiaj

W obecnych czasach fotografem może być każdy, przynajmniej na własny użytek. Nie każde zdjęcie będzie ładne i ostre, ale warto rozwijać swoje umiejętności fotograficzne, aby cieszyć się pięknymi pamiątkami z wakacji lub innych ważnych dla nas chwil. Fotografia jest również ważnym elementem marketingu i promocji. Otacza nas ona z każdej strony – widzimy ją w czasopismach, na stronach internetowych, w sklepach online – w tradycyjnej postaci, ale też w mniej typowych formach jak fotografia produktowa 360 stopni.